Zezwolenia nie zastąpi umowa z gminą na dowóz dzieci gimbusem
Przewozy regularne specjalne obejmują przewozy uczniów i studentów do i z instytucji edukacyjnej. Fakt, że mogą być zróżnicowane w zależności od potrzeb użytkowników, nie ma wpływu na ich zaliczenie do usług regularnych.
W listopadzie 2016 r. funkcjonariusze wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego dokonali kontroli drogowej autobusu. Jego właścicielem był przedsiębiorca. W toku kontroli wykryto, że wykonuje on krajowy regularny przewóz specjalny osób bez wymaganego zezwolenia. Na tę okoliczność przesłuchano kierowcę autobusu, który potwierdził brak zezwolenia na wykonywanie przewozu regularnego specjalnego.
Jest kontrakt, są faktury
Przedsiębiorca nie zgadzał się z takimi ustaleniami. W wyjaśnieniach do protokołu kontroli, podniósł, że przewóz dokonywany jest przez jednostkę samorządu terytorialnego tj. burmistrza na mocy umowy z lipca 2016 pomiędzy gminą jako zamawiającym, a nim jako wykonawcą. W umowie zaznaczono, że jej przedmiotem jest określenie warunków wykonywania przez wykonawcę na rzecz zamawiającego usługi dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół na terenie miasta i gminy wraz z opiekunem na zajęcia szkolne. Zdaniem właściciela autobusu umowa ta ma charakter jedynie ramowy. Załączono też faktury na wykonywaną usługę transportu osób.
Ta argumentacja nie przekonała urzędników, którzy nałożyli na przedsiębiorcę 8 tys. zł kary za wykonywanie przewozu regularnego bez wymaganego zezwolenia i zaświadczenia na wykonywanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta